… o injecție hidratantă pentru părul uscat, degradat. Așa sună descrierea scurtă a balsamului leave in de la Tony&Guy.
Acum câțiva ani mergeam să mă tund în Pitești. Stilista mea avea salon acolo și ce nu face o femeie pentru o tunsoare reușită (lăsând orice glumă la o parte, consider că tunsoarea reușită este cel mai important aspect din toată munca noastră de îngrijire). În salonul ei m-am întâlnit cu podusele profesionale pentru îngrijirea părului KMS California. Și am descoperit o gamă pentru îndreptarea părului, prima de acest fel descoperită de mine și, până azi, cea mai bună. Spray-ul pentru placă, de exemplu, nu îngrașă părul, miroasea superb și chiar își făcea treaba. În plus aveai nevoie doar de câteva pulverizări. Dacă în mod normal părul meu rămâne drept doar o zi, cu spray-ul de la KMS „minunea” ținea 4. O altă descoperire a fost balsamul leave in pentru netezirea părului rebel și ușor ondulat, adică exact diagnosticul podoabei mele capilare. Nu îmi place să mă spăl pe cap, nu știu de ce, dar pur și simplu nu îmi place. Așa că balsamul leave in este soluția ideală de a micșora timpul dedicat acestei activități.
Iar balsamul de la KMS a fost cel mai bun produs de care l-am încercat. Cu o cantitate egală sau chiar mai mică decât o nucă aplicată pe părul zvântat puțin în prosop îmi hidratam părul și îl avem destul de lung și bogat. Rămânea mătăsos, cuminte mătăsor, strălucitor, nu se încurca.
Dar din păcate KMS-ul nu a prins atât de bine pe piața noastră, era mai scump decât L’Oreal Profesionnel și nu investea în publicitate. Și cu părere de rău mi-am căutat alt balsam leave in. Am ajuns Tony&Guy, varianta veche la tub. Se numea balsam de netezire pentru părul ondulat. Din păcate l-am folosit doar de două ori. Lăsa părul tern și lipsit de strălucire, ușor încâlcit, părea că este spălat și îmbâcsit cu multe produse de styling. Acum vreun an am văzut o variantă nouă, într-un tub cu pompiță, design nou, numele de Rapid Response Leave-In Conditioner m-a atras, așa că am cumpărat din nou. Însă rezulatele au fost aceleași, ba mai mult părul a părut uscat. În niciun caz o „injecție hidratantă pentru părul uscat, hidratat”. L-am aruncat de curând, fără urmă de regret, folosit doar o dată.


Si pana la urma ce solutie ai gasit?
Despre L’oreal Kerastase ce parere ai? eu la salon am fost multumita – au miros grozav care dureaza de la o spalare la alta.
Gama Kerastase este foarte buna. Imi plac mai ales produsele destinate protectiei solare. Dar raman la mastile profesionale de la Keune care sunt superbe, absolut minunate (o sa scriu despre ele la un moment dat). Un alt balsam leave in nu am gasit deocamdata, ma tot bate gandul sa-mi comand KMS din SUA.
Am incercat si eu balsamuri de la Tony&Guy si mi-au uscat parul. As vrea tare mult sa incerc John Masters Organics, ai folosit cumva produsele?
leave-in nu-mi iau de obicei, nu-mi place ideea, dar in general mi-a placut ce-am avut de la toni&guy. fixativul mai ales e de nota 20.
un balsam ok (si sampon dealtfel) mi se pare revalidul.
@Maria, nu am folosit produsele de la John Masters Organics, insa am auzit foarte multe lucruri bune despre ele. Sunt considerate cele mai bune cosmetice organice pentru par si sunt tare curioasa sa le incerc. Poti sa le comanzi de la Lovelula.com.
@Irina mi-am luat aseara fixativul, in urma laudelor tale si-mi place tare mult. 🙂
Mare dreptate cu produsele leave in de la toni&guy….super proaste si la un pret destul de mare…usuca, fac parul mat si incalcesc.
@Cristina, bine ai venit. Exact asta am simtit si eu.