Naxos, o insulă fertilă și tradițională

Am ajuns în Naxos pe la ora 13, după ce oprisem o dată în Paros. Călătoria cu feribotul a fost unul dintre lucrurile cele mai interesante ale vacanței. Începând cu momentul îmbarcării în care erau înghițite rând pe rând camioane, tiruri, mașini, salvări – da, chiar și o salvare, scutere, motoare și sute de oameni și terminând cu momentul intrării în portul destinație cu un zgomot infernal care anunța sosirea titanului, totul a fost fascinant pentru mine. Mi-am petrecut întreaga călătorie numai afară admirând întinderea nesfârșită de apă, de un albastru cobalt magnetic, motiv pentru care la coborâre eram acoperită de un strat fin, dar des de cristale albe de sare.
Naxos este cea mai mare dintre insulele Ciclade, aici a crescut Zeus și s-a născut Dionisios, zeul vinului. Din iubire pentru locul său de  naștere acesta a înzestrat insula cu niște soluri fertile pline de plantații de vie. Cel mai important monument al insulei este Portara – poarta templului închinat zeului Apollo care a rămas neconstruit.


Naxos are de toate: plaje superbe, ape albastre ca în pozele prelucrate, sate autentice grecești, mâncare tradițională, surfing, scuba, trasee, sălbăticie, oameni extraordinar de ospitalieri – și nu o spun ca pe un clișeu, oamenii ăștia chiar vor să te facă să te simți bine.

Îți trebuie o mașină să străbați insula și să îi descoperi frumusețea. Noi am folosit transportul local, cursele sunt în jur de 2 euro, plecările se fac de lângăport și am avut noroc să stăm foarte aproape, la Hotel Grotta – unde ne-am simțit ca acasă. Nikoleta și Dimitri sunt frați și proprietarii hotelului. Nu știu dacă i-a atins criza sau, nu, pentru că din câte am observat grecii nu se plâng primului venit, din contra, sunt puși pe distracție și glume.Vă recomand din suflet acest hotel de 2 stele datorită raportului calitate/preț extraordinar, amplasării aproape de port, a micului dejun cu o multitudine de plăcinte de casă și iaurt grecesc și fructe proaspete – am mâncat și fructe de cactus, a vinului de casă foarte bun oferit de gazde și mai ales datorită gazdelor care te ajută în orice privință și se vede că o fac din plăcere.


 

Merită să îți petreci jumătate din zi colindând și rătăcind prin centrul orașului vechi, care a fost construit ca un labirint în jurul unui castel venețian. Găsești multe bijuterii artizanale, produse tradiționale grecești, un artizanat care vinde obiecte de vestimentație realizate din țesături și broderii vechi la prețuri destul de piperate pentru noi, dar dacă vrei să faci o investiție aici este locul perfect, taverne și restaurante grecești extrem de cochete, cu una foarte chic, and of course some things made in China.


Într-o altă zi noi am fost prin sătucele din Naxos. Am ales Halki – capitala veche și Filoti – satul din care nimeni nu pleacă (sunt foarte mândri de satul lor și dacă cineva se căsătorește cu o persoană din altă localitate aceasta se mută în Filoti). Străduțe pietruite, șerpuitoare,care tot urcă, ferestre albastre, turcoaz, minty green, smochine pe marginea drumului, rodii culese direct din copac, măsline -ce ne-am păcălit cu ele, cred că nu erau coapte și au un amar-acrișor-îți fac gura pungă, case acoperite de florile roz magenta, imaginile mi se desfășurau în fața ochilor ca într-o reclamă.
Poți să vizitezi în aceeași zi și Olive Press Museum din Eggares.

Va urma….
 
 
 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *